Hatay Havalimanı (HTY)

Genel

Türkiye'nin en güneyinde yer alan Hatay Havalimanı (IATA: HTY, ICAO: LTDA), 9 Aralık 2007'de açılmıştır. Havalimanı İskenderun ilçesine 45 km., Antakya ilçesine 25 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Hatay Havalimanı 3000*45 metrelik 04/22 doğrultulu beton kaplama bir piste sahiptir. Dış hatlarda ilk etapta 4 Eylül 2008 tarihinde KKTC'ye karşı uçuşlar başlamıştır. Havalimanının bu yoğun trafiği sürekli artmakta, uçuş tarifelerine yeni seferler eklenmektedir. Hatay Havalimanı 20 Haziran 2008 tarihinde Uluslararası Hava Hudut Kapısı olarak ilan edilmiştir. 8 Mart 2011 tarihinde Hatay Havalimanı Yeni iç ve dış hatlar terminal binasının yapımı tamamlanmış ve dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılmıştır. Yeni İç ve Dış Hatlar Terminal Binasının alanı 5.000 m², toplam büyüklüğü ise 46.826 m²'dir.

Ulaşım

İskenderun'a 45 km, Hatay şehir merkezi Antakya'ya 25 km, Kırıkhan'a 25 km ve Reyhanlı'ya 41 km uzaklıkta bulunan havalimanına Havaş servisleri sadece İskenderun ve Antakya'ya hareket etmektedir[2] ve Kırıkhan ilçesine Türk Hava Yolları yolcu servisleri mevcuttur.

Havayolları ve Uçuş Noktaları

 Havayolu   Uçuş Noktaları  
 Türk Hava Yolları   İstanbul Havalimanı 
 SunExpress  İzmir
 Pegasus Havayolları   Lefkoşa,İstanbul-Sabiha Gökçen,İzmir 
 Nas Air  Cidde,Riyad 
 AnadoluJet - THY tarafından işletiliyor   Ankara, İstanbul-Sabiha Gökçen 
   

Hatay Havalimanı Araç Kiralama

Aresta rent a car ile 7 gün 24 saat Hatay havalimanından araç kiralayabilirsiniz. 

Hatay Havalimanı (HTY) Kiralık Araçlar

Son model ve bakımlı, kasko güvenceli kiralık araçları Hatay Havalimanı (HTY) lokasyonunda www.arestarentacar.com güvencesiyle sizlerle, Hatay Havalimanı (HTY) araç kiralama hizmetlerinde vazgeçilmez adres www.arestarentacar.com

Blog

Whatsapp Telefon